iran oman banner

تفاوت بازاریابی B2B و بازاریابی B2C چیست؟

B2B با B2C چه تفاوتی دارند؟

بازاریابی B2B (کسب و کار با کسب و کار)‌ با بازاریابی B2C (کسب و کار با مصرف‌کننده) تفاوت بنیادین دارد.  هر چند که در هر دو روش بازاریابی هدف فروش محصول به مشتریان است، اما تجربه نشان می‌دهد که تفاوت‌های میان این دو روش بازاریابی بسیار عمیق هستند.

وقتی برای فروش کالا و خدمات به یک کسب و کار دیگر بازاریابی می‌کنید، متوجه می‌شوید که عموما کسب و کارها ترجیح می‌دهند فرآیند خرید را ساده و در هزینه صرفه‌جویی کنند از این رو کسب و کارها بر اساس منطق‌های تجاری کالا و خدمات سفارش می‌دهند،این در حالی است که مصرف‌کنندگان عادی بر اساس احساسات  اقدام به سفارش کالا می‌کنند.

حقیقت این است که بازاریابی کسب و کار برای کسب و کار (B2B) ممکن است از بازاریابی کسب و کار برای مشتری (B2C) هزینه‌برتر باشد.  ساده‌ترین مساله این است که تراکنش‌های کسب و کار با کسب و کار معمولا با  دغدغه‌های بیشتر، تعداد افراد بیشتر و دخالت مدیران همراه است.  کسب و کارهای مشتری محصول غالبا علاقمندند که از بازگشت سرمایه‌شان در هر سفارش اطمینان پیدا کنند.

منطق و احساسات در بازاریابی

منطق و احساسات در بازاریابی

 

در بازاریابی B2B ضروری است که بر منطق و ویژگی‌های محصول تمرکز کرد.  در فرآیند تصمیم‌گیری برای سفارش از سوی کسب و کارها، احساسات کمتر دخالت دارند، در نتیجه فروشنده باید بر روی درک نیازهای مشتری و اینکه چگونه می‌تواند در چارچوب محدودیت‌های سازمانی مشتری فعالیت کند، تمرکز بیشتری داشته‌باشد.

در بازاریابی کسب و کار برای کسب و کار (B2B) معمولا بیش از اینکه خود محصول اهمیت داشته‌باشد، افرادی که قرار است از آن استفاده کنند، اهمیت دارند.  شاید یکی از مهم‌ترین پیام‌ها برای تبلیغ محصول نزد کسب و کارها این باشد که چگونه محصول شما می‌تواند در زمان، پول و منابع مشتری صرفه‌جویی کند.  باید برای مشتری روشن شود که تا چه اندازه با سفارش محصول شما می‌تواند انتظار بازگشت سرمایه‌اش را داشته‌باشد.

وقتی که برای مصرف کننده بازاریابی می‌کنید، بیشتر تمرکز بر روی مزایای محصول است.  تصمیم‌گیری مصرف کننده عمدتا مبتنی بر احساسات است.

 

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام  آپاراتلینکدینتلگرامتوییترفیسبوکیوتیوب

1400-03-09/12:44
دسته بندی ها

منو اصلی