همایش روز اسپانیا برگزار شد

همایش روز اسپانیا برگزار شد

همایش روز اسپانیا در روز چهارشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۰ با حضور آقای محمد طاهری رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا، آقای قشقاوی سفیر ج.ا.ایران در اسپانیا، آقای استیز رایزن بازرگانی سفارت اسپانیا در تهران، آقای محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایرا ن و برگزار کننده نمایشگاه مجازی،پابلو لریا رئیس دپارتمان توسعه بازار آفریقا و خاورمیانه و علیرضا فرخزادی کارشناس امور تجاری ایران و اسپانیا برگزار شد.

 

ارزش مبادلات تجاری ایران و اسپانیا از ۳ میلیارد به ۳۱۵ میلیون دلار رسید

همایش روز اسپانیا برگزار شد

محمد طاهری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا با اشاره به برگزاری نمایشگاه مجازی ایران و اسپانیا، با اشاره به سابقه ۴۰۰ ساله روابط دو کشور گفت: پس از برجام هیات‌های تجاری از سوی اسپانیا به همراه سه وزیر این کشور به ایران آمدند که این امر از اهمیت روابط تجاری میان دو کشور حکایت دارد.

وی به اشاره به کاهش روابط تجاری میان ایران و اسپانیا پس از بازگشت مجدد تحریم‌ها افزود: تحریم‌ها و خودتحریمی‌ها مشکلاتی را در مسیر همکاری‌های مالی و بانکی دو کشور ایجاد کرد زیرا بانک‌های اسپانیایی خصوصی هستند بنابراین در روابط خود جانب احتیاط را نگه می‌دارند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا تصریح کرد: هر چند در حال حاضر شرایط همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اسپانیا چندان خوب نیست اما اگر در وین توافقی صورت بگیرد در روابط اقتصادی میان دو کشور تغییراتی ایجاد می‌شود.

طاهری خاطرنشان کرد: ممکن است با برداشته شدن تحریم‌ها، و برگشتن شرایط به حالت عادی، روابط تجاری میان دو کشور هم بهتر شود.  مبادلات اقتصادی بین دو کشور ایران و اسپانیا در سال‌های گذشته نزدیک به ۳ میلیارد دلار رسیده است؛ اما متاسفانه در سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده این میزان به ۳۱۵ میلیون دلار رسیده است. طبق ارزیابی‌های انجام شده ظرفیت بالقوه تجاری بین این دو کشور به میزان ۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

تداوم برگزاری نمایشگاه ایران و اسپانیا تا پایان شهریور

همایش روز اسپانیا برگزار شد

در ادامه این نشست محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران درباره برگزاری نمایشگاه مجازی ایران و اسپانیا گفت: برگزاری نمایشگاه مجازی ایران و اسپانیا از چهار ماه قبل فعالیت خود را آغاز کرده و تا آخر شهریور ماه سال جاری این نمایشگاه دایر است.

وی با بیان اینکه اتاق اسپانیا جزء اولین اتاق‌های مشترکی است که برای برگزاری نمایشگاه مجازی ایران اعلام آمادگی کرد، افزود: تاکنون ۶۰۰ شرکت در بخش‌های تجارت و بازرگانی، صنعت، معدن، کشاورزی، دانش بنیان، فرهنگ و هنر، صنایع خلاق، انرژی و … در این نمایشگاه شرکت کرده اند.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا رویدادهای مجازی گسترش پیدا کرده است تا جاییکه در همسایگی ایران کشورهایی نظیر روسیه، ترکیه و امارات در این عرصه بسیار فعال بوده اند و چین نیز در گوانگجو بزرگترین نمایشگاه مجازی را دایر کرده است.

طلایی تصریح کرد: اخیرا با همکاری معاونت بین الملل اتاق تهران، مقدمات برگزاری نمایشگاه مجازی با ۴ کشور آفریقایی و ۳۰۰ شرکت ایرانی انجام شده است و دومین ایونت برای بازار آفریقا برگزار خواهد شد. همچنین برنامه ریزی برگزاری این نمایشگاه مجازی با ۱۵ کشور دیگر در حال انجام است و جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

موانع از مسیر همکاری بخش خصوصی ایران و اسپانیا برداشته شود

همایش روز اسپانیا برگزار شد

در ادامه این همایش؛ حسن قشقاوی، سفیر ایران در اسپانیا از حجم صادرات ایران به اسپانیا با بیان این مطلب که حجم مبادلات تجاری بین ایران و اسپانیا ۳۰۰ میلیون یورو است، گفت: بخش عمده روابط مبادلات تجاری میان دو کشور در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و کشاورزی است.

وی با تاکید بر ضرورت حذف موانع برای افزایش همکاری‌های اقتصادی میان بخش خصوصی ایران و اسپانیا تصریح کرد: هدف دولت اسپانیا سرمایه گذاری در ایران است و در این راستا نیز از سوی وزارت امورخارجه اقداماتی صورت گرفته است.

افزایش فرصت همکاری‌های اقتصادی با رفع تحریم

مهرداد جلالی‌پور

در ادامه مهرداد جلالی‌پور، رئیس اداره اروپا در سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به آسیب تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران گفت: با برداشته شدن تحریم ها می توان به افزایش همکاری های اقتصادی میان ایران و اسپانیا امیدوار بود و همانطور که از گذشته هر دو کشور در حوزه کار با یکدیگر همکاری داشتند می توانند به گسترش این بستر از همکاری ادامه دهند.

وی با بیان این مطلب که ایران همواره آماده روابط و مذاکره است؛ افزود: در این راستا در سال ۲۰۱۷ نقشه راه همکاری تدارک دیده شده بود و متاسفانه خیلی از موارد به سرانجام نرسید.آمادگی داریم برای اجرایی کردن تفاهم‎نامه‌‌ها؛ دنیا چاره‌ای ندارد جز اینکه به قواعد بین‌المللی احترام بگذارد.

جلالی پور با ابزار امیدواری نسبت به تفاهم نامه وین اظهارکرد: این تفاهم نامه می تواند ما را به شرایط مناسبی برساند.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک مناسب ایران تصریح کرد: شرکت‌های اسپانیایی با توجه به موقعیت مناسب ایران می‌توانند از این فرصت برای همکاری‌های مشترک با شرکت‌های ایرانی استفاده کنند که برای این امر ما مدل‌هایی را طراحی کرده‌ایم.

توسعه اقتصادی را به تجارت اولویت دهیم

محمد تنهایی، رئیس اداره دوم غرب اروپا
محمد تنهایی، رئیس اداره دوم غرب اروپا در وازت امور خارجه نیز در این جلسه با تاکید بر افزایش جذب سرمایه گذاری گفت: باید توسعه اقتصادی را به تجارت اولویت دهیم تا بتوانیم زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم کنیم. با سرمایه‌گذاری مشترک است که روابط اقتصادی در هم‌تنیده می‌شود و با تحریم‌ این اقتصاد آسیب نمی‌بیند.

باید بسترهای همکاری مثل گسترش پروازها فراهم شود باید به تمایل بخش خصوصی برای همکاری توجه شود. طرف اسپانیایی صدور روادید برای تجار ایرانی تسهیل شود؛ شرایط ارتباطات بین دو کشور تسهیل شود و سفارت اسپانیا فعالانه برخورد کند.

معرفی مسیرهای مختلف تجاری ایران و اسپانیا

همایش روز اسپانیا برگزار شد

بعد از آن علیرضا فرخزدای، کارشناس امور تجاری ایران و اسپانیا از مسیرهای مختلف تجاری میان دو کشور و فرصت‌های سرمایه‌گذاری گفت؛ مثل تاسیس دفاتر تجاری در آندولیسا. اینکه در این منطقه نرخ مالیات کم است و دومین منطقه بزرگ اسپانیا است. اینکه این منطقه پرجمعیت‌ترین منطقه است و ۱.۶۰ میلیارد یور GDP دارد. شرکت‌های زیادی در آنجا فعال است و شرکت‌های خارجی زیادی در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

 

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام  آپاراتلینکدینتلگرامتوییترفیسبوکیوتیوب

1400-03-30/15:40

منو اصلی