iran oman banner

همایش تجاری آنلاین روابط تجاری ایران و آفریقا برگزار شد

همایش تجاری آنلاین روابط تجاری ایران و آفریقا در روز سه شنبه مورخ دوم شهریور ماه، توسط اتاق بازرگانی تهران و با همکاری سفارت‌خانه‌های ایران در کشورهای نیجریه، آفریقای جنوبی  و تونس بر روی پلتفرم نمایشگاه مجازی ایران برگزار شد.

از اهداف این همایش آنلاین می‌توان به افزایش آگاهی فعالان اقتصادی نسبت به بازارهای آفریقایی و نیز یافتن فرصت جدید تجارت در این قاره اشاره کرد.

جلسه  با سخنرانی حسام الدین حلاج معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران پیرامون ضرورت حضور در بازارهای جدید و بکر آغاز شد. ایشان با اشاره به دلایل عدم توسعه تجارت خارجی با قاره آفریقا براساس سهم اندک حضور ایران  از بازار بزرگ آفریقا، اطلاعاتی را در خصوص این بازار ارائه نمود.

آفریقای جنوبی، قاره‌ای با ظرفیت صادراتی گسترده

این همایش با صحبت‌های آقاجعفری سفیر ج.ا.ا در آفریقای جنوبی ادامه یافت. ایشان با بیان اینکه در چند سال اخیر در حوزه تجاری و اقتصادی عملکرد خوبی نداشتیم افزود: برای عبور از این مرحله باید از مراکز مطالعاتی معتبر بهره جسته تا وضعیت موجود را آسیب شناسی کرده و با ارائه راهکارها ما را در جهت تدوین برنامه جدید و اجرای آن یاری رسانند.

آقاجعفری رشد سریع قشر متوسط و شهرنشین را از ویژگی های آفریقای جدید برشمرد و با اشاره به پتانسل های آفریقا، صادرات انواع کالاهای غیر نفتی، ارائه خدمات فنی مهندسی، حضور شرکت های دانش بنیان، واردات مواد اولیه کارخانه ها و دانه های روغنی و مواد غذایی را از فرصت‌های همکاری میان ایران و این قاره پهناور دانست.

سفیر ج.ا.ا در آفریقای جنوبی، ۴ موضوع کلی را به عنوان فاکتورهای اصلی داشتن تجارت استاندارد بیان کردند:

  • تغییر شکل و ماهیت بین الملل تجارت ( از شکل سنتی و بازارهای مبتنی بر توافق ۲جانبه و چند جانبه به سمت بازارهای مشترک و اتحادیه ها و… )
  • ساختار شبکه ای تجارت بین الملل (بدون حضور موثر در این شبکه ها نمی‌توان تجارت خارجی موفقی داشت)
  • استانداردسازی بین المللی (انجام اقداماتی در راستای استاندارد سازی روابط مالی و تجاری توسط نهاد های بین المللی از جمله تاسیس گروه ویژه اقدام مالی FATA) و پیوستن به این گروه.
  • به عنوان محروم شدن از منافع تجارت خارجی تحت تاثیر تحریم ها

وی همچنین عدم وجود خطوط هوایی مستقیم، خطوط کشتیرانی، نداشتن توانایی در برقراری ارتباط بانکی، نبود شناخت و عدم تمایل دو جانبه را از موانع توسعه صادرات و واردات خواند.

نیجریه، بزرگترین قدرت اقتصادی قاره آفریقا

سپس محمد علی بک سفیر ج.ا.ا. در نیجریه، به ارائه گزارشی آماری از جمعیت نیجریه، میزان درآمد حاصل از صادرات و حجم واردات این کشور پرداختند. ایشان با تاکید بر این که سرمایه گذاری در آفریقا نیازمند داشتن برنامه میان مدت و بلند مدت است افزود: نمی توان توقع دریافت سود کوتاه مدت از این بازار را داشت.

سفیر ایران در نیجریه خاطر نشان کرد: میزان واردات نیجریه در سال ۲۰۲۰ ۵۳ میلیارد دلار بوده است که در سال جاری ۱۲ درصد افزایش داشته است. وی همچنین سوخت های معدنی و نفتی، ماشین آلات و رایانه، خودرو و وسایل نقلیه، دارو و محصولات پلاستیکی، غلات، ماهی و تجهیزات فنی و مهندسی را از محصولات عمده وارداتی این کشور خواند.

تونس، شمالی ترین کشور قاره آفریقا

در پایان این همایش شیبانی سفیر ج.ا.ا در تونس، با اشاره به مزیت های متنوع زیرساختی در تونس، داشتن مرز مشترک این کشور با لیبی را یکی از فرصت های تجاری موجود در این کشور دانست.

در ادامه، وی به بیان تعدادی از اقدامات تونس در جهت توسعه تجارت و بهبود صادرات و واردات از جمله اصلاح و توسعه شبکه راه آهن، ساخت پالایشگاه نفت، تجهیز هفت بندر و ساخت اسکله و ساخت سه سد، توسعه ظرفیت فرودگاه ها و بازسازی آنها و احداث ایستگاه های اب شیرین کن پرداخت.

شیبانی از میوه و مرکبات، مواد رنگرزی، آهن و فولاد، محصولات پلاستیکی و شیمیایی و نفت و تراکتور را به عنوان کالاهای صادراتی ایران به تونس نام برد.

در پایان این همایش به سوالات حضار در مورد نحوه مشارکت و همکاری با کشورهای آفریقایی پاسخ داده شد.

ویدیوی کامل این وبینار را در اینجا مشاهده فرمایید.

 

 

 

1400-06-07/11:47

منو اصلی