همایش آنلاین فرصت‌های تجاری ایران و کشورهای آفریقایی برگزار شد

همایش آنلاین فرصت‌های تجاری ایران و کشورهای آفریقایی برگزار شد

همایش آنلاین فرصت‌های تجاری ایران و کشورهای آفریقایی (کنیا، مالی، سنگال) با حضور سفرای ایران در این کشورها و رئیس شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا برگزار شد.

در این همایش دهشیری سفیر ایران در سنگال گفت: سنگال طی پنج سال اخیر به دلیل ثبات سیاسی توانسته رشد اقتصادی بالای شش درصد را تجربه کند و روند سرمایه گذاری خارجی نیز در این کشور رو به افزایش است.

وی افزود: میزان تولید ناخالص داخلی این کشور ۲۳ میلیارد دلار و ارزش واردات کالا به این کشور ۸ میلیارد دلار است که بیشترین حجم واردات از چین، مالی، سوئیس و هند، آمریکا، فرانسه و اسپانیا انجام می‌شود.

دهشیری ادامه داد: عمده واردات سنگال شامل سوخت، روغن موتور و مواد شیمایی می‌شود.همچنین بازار ساخت و ساز مسکن در این کشور رونق دارد بنابراین می‌توان از این بازارها برای صادرات کالای ایران استفاده کرد.

سفیر ایران در سنگال تصریح کرد: با توجه به شرایط مناسب سنگال برای کشت فراسرزمینی می‌توان از این پتانسیل برای کشت برنج و سایر اقلام کشاورزی مورد نیاز کشور بهره برد.

وی خاطرنشان کرد: اگر سرمایه گذاری مناسبی از سوی ایرانیان در زمینه مسکن، صنایع نفت و پتروشیمی و احداث پالایشگاه صورت بگیرد می‌تواند ارزآوری مناسبی را ایجاد کند.
 

 

کنیا: دروازه ورود ایران به شرق و جنوب شرق آفریقا

 

در این همایش برمکی سفیر ایران در کنیا گفت: کنیا به دلیل داشتن بزرگترین بندر منطقه و عضویت در جامعه اقتصادی شرق آفریقا می‌تواند دروازه ورود ایران به شرق و جنوب شرق آفریقا شود.
وی افزود: کنیا با داشتن ۴۵ میلیون نفر جمعیت و درآمد سرانه ۴۴۴ هزار دلاری نیاز دارد تا اکثر کالاهای خود را از سایر کشورها تامین کند بنابراین گسترش همکاری‌های اقتصادی میان ایران و کنیا می‌تواند تراز تجاری مثبت برای ما به همراه داشته باشد.

سفیر ایران در کنیا با تاکید بر ضرورت گسترش دو جانبه روابط اقتصادی میان ایران و کنیا ادامه داد: سرمایه گذاری در کنیا و تولید مشترک با این کشور می‌تواند مسیر ورود ایران به ۵ بازار دیگر آفریقایی را تسهیل نماید.

 

مالی: بازاری بکر برای سرمایه گذاران ایرانی

 

در ادامه این همایش؛ طالشی صالحانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالی گفت: حمایت از سرمایه گذاری خارجی در مالی مهیا است به همین دلیل سرمایه گذاران ایرانی می‌توانند از این فرصت برای توسعه روابط اقتصادی با مالی استفاده کنند.

وی افزود: فضا برای سرمایه گذاری در مالی بسیار فراهم است و سرمایه گذاران تا ۳۰ سال معافیت مالیاتی دارند و از همراهی دولت بهره مند هستند و نیاز به سرمایه گذاری زیاد نیست.می‌توان در زمینه انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر در مالی سرمایه گذاری کرد.در مالی ۷۰ میلیون راس دام وجود دارد بنابراین می‌توان در زمینه تامین گوشت از این کشور استفاده کرد.

سفیر ایران در مالی اظهار کرد: در حال حاضر تعداد شرکای اقتصادی مالی بسیار کم است و فقط تعداد کمی از کشورهای خاورمیانه و آسیا با مالی همکاری دارند بنابراین فرصت مناسبی برای گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان ایران و مالی وجود دارد که باید از آن استفاده کرد.

طالشی صالحانی ادامه داد: پنبه یکی از کالاهای مهم در بخش کشاورزی مالی است و این کشور در رتبه دوم کشت پنبه در دنیا قراردارد.در حال حاضر پنبه از مالی به چین و بنگلادش صادر می‌شود.

سفیر ایران در مالی با اشاره به کشت ذرت و کنجد در مالی تصریح کرد: با توجه به نیاز ایران به این اقلام لازم است بستر تامین آنها از مالی فراهم شود.برای تحقق این امر می‌توان از شیوه صادرات در قبال واردات استفاده کرد و در ازای صادرات محصولات صنعتی از ایران اقدام به واردات کالاهای اساسی از مالی نماییم.

وی خاطرنشان کرد: در کشور مالی بازار مناسبی برای مواد پتروشیمی برای تولید مواد پلاستیکی، مواد غذایی و خشکبار، روغن و باتری خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت وجود دارد که ایران می‌تواند نسبت به تامین این نیازها اقدام نماید.

طالشی صالحانی در خصوص برگزاری نمایشگاه ایران در مالی گفت: برای برگزاری نمایشگاه ایران در مالی مذاکراتی صورت گرفته است که با توجه به بهبود شرایط پاندمی کرونا این نمایشگاه برگزار می‌شود.
سفیر ایران در مالی با اشاره به نگاه بسیار مثبت تجار و بازرگانان مالیایی به ایرانیان خاطرنشان کرد: افکارعمومی مثبت از سوی تاجران مالیایی به ایران، همراهی سران این کشور با ایرانیان می‌توان برای گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور بهره برد.

 

همکاری بخش خصوصی ایران وآفریقا

 

در این همایش خسرو جردی رئیس شورای همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا درباره شرایط همکاری‌های اقتصادی میان ایران با کشورهای آفریقایی گفت:کشورهای آفریقایی دارای منابع غنی معدنی، جنگل ها و منابع طبیعی، نیروی انسانی ارزان هستند که می‌توان از این پتانسیل‌ها برای صادرات و واردات کالا استفاده کرد.کنیا و تانزانیا دو بندری هستند که با ایران همکاری دارد اما این روابط بندری نیاز به گسترش دارد.

وی افزود: آفریقا فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری دارد که باید از این پتانسیل بهره کافی را برد که برای تحقق این امر لازم است بتوانیم نیروی انسانی از ایران به کشورهای آفریقایی مهاجرت بدهیم.
خسروجردی ادامه داد: انتقال پول به دلیل شرایط تحریم‌ها سخت است اما با همکاری اتاق بازرگانی می‌توانیم این روند را تسهیل کنیم.

رئیس شورای همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا درباره میزان مبادلات تجاری ایران با کشورهای آفریقایی تصریح کرد: در ارزش صادرات مستقیم کالا از ایران به آفریقا ۷۰۰ میلیون دلار و میزان صادرات غیرمستقیم کالا از ایران به آفریقا ۳.۵ میلیارد دلار است.

 

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام آپاراتلینکدینتلگرامتوییترفیسبوکیوتیوب

1400-03-29/16:35

منو اصلی