iran oman banner

نمایشگاه مجازی چیست؟

نمایشگاه مجازی چیست؟

 

نمایشگاه مجازی رویدادی آنلاین است که در یک پلتفرم جامع تحت وب برگزار می‌شود. این نمایشگاه امکان تعامل افراد در محیط مجازی را به جای فیزیکی فراهم می‌‌آورد. محبوبیت نمایشگاه مجازی از سال ۲۰۰۰ و با حضور هزاران شرکت کننده شروع شده است این نوع نمایشگاه را به ابزار مهمی برای بازاریابی تبدیل کرده‌است. بر اساس تحقیقات فارستر (Forrester) ، رویدادهای مجازی به عنوان دومین منبع مهم اطلاعاتی هستند که تصمیم گیرندگان کسب و کار بزرگ در هنگام سرمایه گذاری در فناوری‌های جدید از آن‌ها استفاده می‌کنند.

نمایشگاه مجازی این امکان را برای غرفه داران فراهم می‌سازد تا آخرین محصولات و خدمات خود را به طیف گسترده‌ای از مخاطبان از سراسر جهان عرضه کنند. شرکت کنندگان در این نمایشگاه قادر به تعامل واقعی از طریق گفتگوی زنده صوتی ، تصویری و متنی هستند. پلتفرم جامع نمایشگاه مجازی ایران، امکان سفارشی سازی غرفه‌های مجازی، بارگذاری و به اشتراک گذاری اخبار، خدمات و محصولات، اطلاعات شرکت‌ها، گالری تصاویر، ویدئو و پخش زنده، حساب شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های رایج شرکت را فراهم آورده است.

نمایشگاه‌ مجازی ایران یک انتخاب عالی برای برگزارکنندگان رویدادها است، زیرا می تواند طیف گسترده‌تری از غرفه داران و بازدیدکنندگان را جذب کند که در نمایشگاه‌های فیزیکی به دلیل محدودیت‌های زمانی، مکانی و هزینه‌ای میسر نبوده‌است.

 

 

 

 

 

 

غرفه مجازی:

 

غرفه مجازی مشتمل بر مشخصات شرکت، مشخصات تماس، لوگو و سایر اطلاعاتی است که غرفه‌دار علاقه‌مند به اشتراک گذاری آن باشد. غرفه‌دار همچنین می‌تواند فیلم، مشخصات محصولات، اطلاعات پرسنل، آدرس محل کار و اطلاعات تماس مستقیم را در معرض دید سایر غرفه‌داران و بازدیدکنندگان قرار دهد.

 

مزایای نمایشگاه مجازی چیست؟

 

۱-صرفه جویی در هزینه: پول بیشتری در جیب شماست!

 

نمایشگاه مجازی چیست؟

حضور در نمایشگاه‌های فیزیکی مستلزم هزینه هنگفت برای شرکت‌هاست; هزینه فضای غرفه، مبلمان و دکور، تبلیغات(پوستر، کاتالوگ و…)، هزینه سفر، هزینه حمل و نقل، وعده غذایی و غیره . درصورتی که نمایشگاه های مجازی جایگزین مناسبی برای کاهش این هزینه درکنار افزایش بازدهی است. بنابراین، هزینه بسیار پایین تر نمایشگاه مجازی ، موقعیت مناسبی را برای حضور آن دسته از شرکت هایی که قبلا قادر به پرداخت هزینه نمایشگاه و شرکت در آن نبوده اند فراهم کرده‌است.

 

۲-جذب شرکت کنندگان بیشتر

نمایشگاه مجازی چیست؟

 

رویدادهای مجازی از سراسر دنیا قابل دسترسی هستند. این بدان معنی است که درکنار غرفه‌داران، بازدیدکنندگان بیشتری نیز بدون صرف زمان و هزینه فوق العاده حضور در نمایشگاه‌های خارج از کشور ، به راحتی از محصولات و خدمات شرکت‌ها در نمایشگاه و کنفرانس‌های مجازی آگاه شده و در صورت تمایل با آنها همکاری نمایند.

علاوه بر این، شما می‌توانید بر مشکل محدودیت ظرفیت نمایشگاه‌های فیزیکی توسط سازمان های نمایشگاه آنلاین غلبه کنید. زیرا در غرفه‌های مجازی محدودیتی وجود ندارد و هزاران بازدید کننده می‌توانند به طور همزمان از غرفه شما بازدید کنند.

 

۳-ثبت و ارائه کلیه اطلاعات و فعالیت‌ها

 

نمایشگاه مجازی چیست؟

در رویدادهای فیزیکی ، شما تنها یک گزارش حضور و غیاب استاندارد از مشتریان دریافت خواهید کرد. درصورتی که به لطف فناوری پیشرفته ، کلیه فرایند نمایشگاه‌های آنلاین مانند تمام فعالیت‌های شرکت کنندگان در پایگاه های اطلاعاتی ثبت می‌شوند. اطلاعاتی مانند تعداد افراد حاضر در نمایشگاه ، مدت زمانی که شرکت کنندگان در غرفه‌ها گذرانده‌اند و موضوعاتی که در غرفه ها بیشترین جذابیت را داشته‌اند ، همه با جزئیات گزارش شده و در دسترس غرفه داران قرار می‌گیرند.

این اطلاعات امروزه مورد استفاده سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) شرکت ها قرار گرفته و با در دست داشتن آن، غرفه داران قادر هستند تا استراتژی های فروش، محتوای گفتگو‌ها و فعالیت‌های خود را پیرامون علاقه‌مندی مشتریان تنظیم نمایند.

 

۴-مدت زمان برگزاری بیشتر

نمایشگاه مجازی چیست؟

مدت زمان برگزاری نمایشگاه‌های فیزیکی معمولا تنها چندروز است و پیش از پایان باید منتظر سال آینده باشیم. اما نمایشگاه‌های مجازی معمولا پس از پایان رویداد همچنان پابرجا هستند.

در مواردی که یک کنفرانس فیزیکی ممکن است ۲-۱ روز طول بکشد ، یک کنفرانس مجازی می‌تواند به تعداد روزهای دلخواه شما دایر باشد. از آنجایی که فعالیت‌های شما در فضای مجازی از طریق نمایشگاه، وبینار و رسانه‌های اجتماعی نامحدود است، این مسئله کمک زیادی به مطرح شدن و پیشرفت برند شما خواهد‌کرد.

 

۵-امکانات مختلف نمایشگاه

نمایشگاه مجازی چیست؟

نمایشگاه‌های مجازی اغلب تلفیقی از پیام رسان‌ها ، فناوری‌های برگزاری سمینار ، پادکست و سایر ابزارهای ارتباطی در یک محیط کاربردی هستند.

آمارها  نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که برای تعامل با مشتریان خود از این ابزار استفاده می‌کنند، ۸۹ درصد شانس بیشتری برای حفظ مشتریان دارند. به همین دلیل ، نمایشگاه‌های تجاری مجازی در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین راه‌ها برای شرکت‌ها در جهت برقراری ارتباط سریع و موثر با مخاطبان و ارائه نوآوری‌های خود هستند.

 

۶-تعامل آسان شرکت کنندگان با یکدیگر

نمایشگاه مجازی چیست؟

از آنجایی که شرکت‌کنندگان می‌خواهند با سایر غرفه‌داران و بازدیدکنندگان در ارتباط باشند، نمایشگاه‌های مجازی در واقع تعامل شرکت کنندگان با یکدیگر و حامیان مالی را آسان‌تر می‌کند.

با این امکان، شرکت کنندگان می توانند پروفایل‌های آنلاین خود را ایجاد کنند ، در گپ‌های گروهی در رویداد با یکدیگر تعامل داشته‌باشند و با سایر شرکت کنندگان مذاکره نمایند. ارتباطات مداوم با دیگر غرفه داران و شرکت کنندگان موجب می شود تا آنها سوال‌های خود را هم بدون هیچ محدودیتی مطرح نموده و رویدادهای مهم را از دست ندهند.

بهترین قسمت ماجرا آنجاست که تمامی اطلاعات حاصل از گفتمان‌ها و تعاملات در یک پایگاه داده ذخیره می‌شوند و به مشارکت‌کننده این امکان را می دهند تا دوباره آنها را مرور کند.

 

نتیجه گیری

 

امروزه نمایشگاه‌های بسیاری در سراسر دنیا و در صنایع مختلف در یک پلتفرم مجازی برگزار می‌شوند که روز به روز بر محبوبیتشان افزوده شده و بازدیکنندگانشان بیشتر می‌شود. از جمله نمایشگاه‌های پرطرفدار می‌توان به نمایشگاه کتاب، نمایشگاه هنر، نمایشگاه فناوری اطلاعات و …  اشاره کرد. شرکت در این نمایشگاه‌ها به عنوان غرفه‌دار و یا بازدیدکننده مزایای بسیاری برایتان به دنبال خواهد‌داشت. از جمله این مزایا صرفه جویی در هزینه و زمان، امکان حضور تعداد بیشتری از مشتریان، ثبت کلیه فعالیت‌های بازدیدکنندگان و ارائه آن به غرفه‌داران، امکان فعالیت برای مدت طولانی‌تر و فراهم بودن امکانات مختلف در یک پلتفرم جهت تعامل بهتر با دیگر شرکت کنندگان است. تمامی این مزایا به افراد در صنایع مختلف کمک کرده تا با فعالیت در دنیای مجازی و نمایش محصولات و خدمات خود، سطح فروش و سود خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

در نهایت باید این مسئله را متذکر شویم که در شرایط فعلی هم با وجود کوید۱۹، نمایشگاه‌های مجازی بهترین فرصت برای حضور علاقه‌مندان بدون هیچگونه ترس و استرسی است و بازدیدکنندگان به راحتی می‌توانند تنها با یک کلیک از طریق رایانه و یا گوشی همراه خود از این مکان بازدید نمایند.

 

منابع:

“۱۰ Advantages Of Online Exhibitions To Your Organizations.” Endlessfairs.com Online Exibition, endlessfairs.com/blog/10-advantages-of-online-exhibitions-to-your-organizations.

“Five Reasons Why You Should Showcase Your Organization at a Virtual Exhibition.” The Business Continuity Institute (BCI), thebci.org/news/five-reasons-why-you-should-showcase-your-organization-at-a-virtual-exhibition.html.

Singh, Ayushi. “What Is a Virtual Exhibition & How to Host a Successful Virtual Exhibition?” Dreamcast Blog, 3 Feb. 2021, dreamcast.in/blog/host-successful-virtual-exhibition/.

“Top 6 Virtual Trade Show Benefits: Why Opt for a Virtual Trade Show?” ۶Connex, 12 Mar. 2021, ۶connex.com/blog/virtual-trade-show-software-benefits/.

1400-03-10/16:57

منو اصلی