iran oman banner

فناوری اطلاعات راهی به سوی تجارت خارجی

فناوری اطلاعات راهی به سوی تجارت خارجی

فناوری‌اطلاعات راهی به سوی تجارت خارجی

تركيه از جمله همسايگان ايران است كه در ارتقای تجارت فرامرزی نيز موفق عمل كرده است. شاهدی بر اين موفقيت جايگاه اين كشور در نماگر تجارت فرامرزی از نماگرهای ده گانه شاخص سهولت انجام كسب وكار بانک جهانی است كه زمان و هزينه (به استثنای تعرفه‌ها) مربوط به انطباق اسنادی و انطباق مرزی در صادرات كالای دارای مزيت نسبی هر كشور و واردات قطعات خوردو برای تمامی كشورها طی فرايند تجارت با شريک اصلی خود به عنوان بزرگترین خریدار /فروشنده این محصولات را اندازه می‌گیرد.

در سال 2020 ميلادی كشور تركيه در اين نماگر از ميان 14 كشور همسايه ايران با كسب امتياز 91.6 و رتبه 44 جهانی، در رتبه دوم پس از ارمنستان با رتبه (43 )قرار داشت که نسبت به عملكرد سال گذشته خود (امتياز 91.4 در سال 2019 ميلادی)، 0.2 امتياز ارتقا داشته است.

تحولات سريع در فناوری‌های اطلاعاتی بر معاملات تجارت خارجی تأثير داشته و روش‌های كاری و فرايندهای تجاری بخش خصوصی و موسسات دولتی تحت تأثير اين تحولات قرار گرفته‌اند.

در مورد معاملات تجارت خارجی، برخی از موسسات عمومی ابتدا بازرسی‌های خاصی را انجام می‌دهند و سپس مجوز صادر می‌كنند. اسناد و پروانه‌های نشان دهنده نتيجه اين بازرسی‌ها توسط اداره گمرک در طي مراحل گمركی كالا كنترل می‌شود.

سيستم پنجره واحد تركيه سيستمی است كه به شما امكان می‌دهد اين اسناد را از يک نقطه تهيه كرده و مراحل گمركی خود را از طريق يک برنامه كاربردی اجرا و تكميل كنيد. هدف از سيستم پنجره واحد، تسهيل تجارت از طريق كاهش مدارک و افزايش اثربخشی بازرسی‌ها درعمليات واردات و صادرات است.

بازرسی‌ پیش نیاز معاملات خارجی در ترکیه

در خصوص معاملات تجارت خارجی در تركيه، چندين سازمان دولتی بازرسی‌های خاصی را انجام می‌دهند و سپس مجوزهای لازم را صادر می‌كنند. مطابق قانون گمركی، اسناد و پروانه‌های نشان دهنده نتيجه اين بازرسی‌ها توسط اداره گمرک در سه مرحله در رويه گمرکی كالا كنترل می‌شود.

مرحله 1 :ورود به قلمرو گمرک ترکیه

مرحله 2 :ثبت اظهارنامه گمرک

مرحله 3 :پس از ترخيص كالا از گمرک

سیستم پنجره واحد راهکاری برای افزایش اثر بخشی بازرسی‌ها

سيستم پنجره واحد در تركيه سيستمی است كه به بازرگانان اين امكان را می دهد تا اسناد و مجوزهای مورد نياز برای مراحل گمركی را از يک نقطه واحد دريافت كرده و مراحل گمركی خود را از طريق درخواست از فقط يک نقطه اجرا و تكميل كنند. درخواست‌های تجار از طريق سرويس “سيستم پنجره واحد” قرار گرفته در زير مجموعه خدمات ارائه شده توسط وزارت تجارت در دروازه دولت الكترونيکی تركيه ارسال می‌شود.

در زمان درخواست، اسناد و نهاد مربوطه برای ارزيابی درخواست بايد انتخاب شوند. سپس درخواست‌ها توسط نهادهای مربوطه برای ارزيابی دريافت می‌شوند. در صورت موافقت با درخواست، يک شماره سند الكترونيكی 23 رقمی توسط سیستم توليد می‌شود كه در اظهارنامه گمركی مربوطه اعلام می‌شود.

 

هدف از سيستم پنجره واحد ملي در تركيه تسهيل تجارت از طريق كاهش مدارک و افزايش اثربخشی بازرسی‌ها در عمليات واردات و صادرات است.

فاز دوم پنجره واحد در سال 2014 راه اندازی شد و سيستم تعدادی از سازمان‌های دولتی را به هم پيوند داد. با اين حال، اجرای فاز 1 و فاز 3 سيستم با گسترش رويكرد اتوماسيون و يكپارچه سازی پنجره واحد ملی به تمام سازمانهای دولتی، پروژه را بسيار فراتر  برد.

پنجره واحد تجارت تركيه در درگاه دولت الكترونيک تركيه و در قسمت خدمات وزارت بازرگانی موجود است.

وظيفه و اختيار انجام كل يه كارها، از جمله هماهنگی كارهايی كه بايد با ساير نهادهای عمومی انجام شود، به وزارت تجارت محول شده است . بنابراين رهبری پروژه بر عهده وزارت تجارت است و 18 نهاد دولتی ترکیه در اين سيستم مشاركت می‌كنند.

 

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام  آپارات • لینکدین • تلگرام • توییتر • فیسبوک • یوتیوب

2021-06-23/17:37

منو اصلی