iran oman banner

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

رمز ارز  یک نوع ارز دیجیتال است که برای تنظیم روش استفاده از آن از تکنیک های رمزگذاری استفاده می شود. برخلاف ارزهای رایج مانند پوند انگلیس ، دلار آمریکا یا یورو ،  ارز رمزنگاری شده توسط هیچ بانک ، دولت یا مقام مالی متمرکز تنظیم و کنترل نمی شود. این ارزها در یک دفتر توزیع شده عمومی موسوم به بلاک چین (Blockchain) اجرا می شوند، جایی که رکوردی از کلیه معاملات فقط توسط دارنده ارز به روز و نگهداری می شود.

علیرغم اینکه ارزهای دیجیتال اخیراٌ  اخبار صفحه نخست رسانه های خبری هستند ، مشاغل مختلف در سراسر جهان چندین سال است که آنها را به عنوان پول می پذیرند. به عنوان مثال کمپانی اکسپدیا (Expedia) از سال 2014 پس از مشارکت با کوین بیس(Coinbase) ، بیت کوین را به عنوان پرداختی برای رزرو هتل قبول می کند. زینگا (Zynga) ، سازنده بازی آنلاین ، همچنین بیت کوین (Bitcoin) را با همکاری بیت پی (BitPay)  (برای خریدهای درون برنامه ای پذیرفته است.

با استقبال گسترده از ارزهای رمزنگاری شده ، مشاغل باید چگونگی توسعه این فناوری را درک کرده و نحوه استفاده از آن را به نفع خود فراگیرند.

در این مقاله به یک سری از مهم ترین مزایای استفاده از رمز ارز اشاره خواهیم کرد:

هزینه های کمتر

هزینه های معامله با بیت کوین کمتر از کارت های اعتباری است و وقتی رمزارزی مبادله نمی شود، هزینه های بانکی محدودتر می شود.

از آنجا که رمزارزها  توسط هیچ بانک یا مرجع مالی متمرکزی پردازش نمی شوند ، همه معاملات، کارمزد بسیار کمتری از چند پنس یا حداکثر 1٪ در هر معامله را دارند. اما در انتقال مبلغ با استفاده از کارت اعتباری و بانک ها ، هزینه کارمزد معاملات می تواند به میزان 5-3٪ باشد. برای مشاغلی با معاملات کوچک و تراکنش بالا مانند کافی شاپ یا تجارت الکترونیک ، استفاده از ارز دیجیتال برای هر معامله بدون کارمزد و یا با حداقل کارمزد خواهد بود.

لی ماربورگ، بنیان گذار یک فروشگاه الکترونیکی آنلاین می گوید: “محصولات شرکت من به بیش از 60 کشور در سراسر جهان ارسال می شود و به لطف ارزهای رمزپایه صرفاً در هزینه پردازش بیش از 17000 دلار پس انداز کردیم”.

سال گذشته اولین باری بود که پرداخت کارت توسط مصرف کنندگان از وجه نقد پیشی می گرفت که هم اکنون 42.6 درصد از کل معاملات را تشکیل می دهد. افزایش این امر منجر به افزایش کارمزد برای مشاغل می شود اما با پذیرش ارزهای رمزپایه به مصرف کنندگان امکان ادامه استفاده از روش های پرداخت بدون پول را می دهد و میزان هزینه های معاملات را کاهش می دهد.

کاهش کلاه برداری- امنیت بیشتر

استفاده از رمز ارزها خطر تقلب را هم برای مشتری و هم برای مشاغل کاهش می دهد. برخلاف استفاده از کارت های اعتباری که پس از خرید مقداری از اطلاعات شخصی مشتری منتقل می شود ، ارزهای رمزپایه کاملاً ناشناس هستند و هیچ اطلاعات شخصی منتقل نمی شود. حملات سایبری به مشاغل هر ساله پیشرفته تر و با در دسترس بودن اطلاعات شخصی ، افزایش می یابد. با حذف داده های فرآیند خرید ، احتمال کلاهبرداری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

نبود مانع- دسترسی جهانی

ارز رمزنگاری شده با از بین بردن موانع و محدودیت های تجارت ، تجارت بین المللی را در دسترس قرار می دهد و در نهایت پذیرش پرداخت با ارزهای مختلف را آسان می کند.

رمزارز ها از مرزهای ملی فراتر رفته و برای هر کسی که دارای تلفن هوشمند است کار خواهد کرد ، و امکان دسترسی به اعتباری که در غیر این صورت نمی توانستند در کشورهای در حال توسعه داشته باشد را فراهم خواهد کرد. اگر کسی نگران ثبات ارز خود باشد ، می تواند ارز رمزنگاری شده را بخرد و آن را بدون اینکه با موسسات مالی معامله کند، در کیف پول خود نگه دارد.

جذب مشتریان جدید

از آنجا که رمزارزها هنوز یک روش پرداخت نسبتاً جدید است ، ارائه آن به عنوان گزینه ای برای مشتریان می تواند به شما در ایجاد شغلی جدید کمک نماید . یک مطالعه اخیر نشان داد که حداکثر 40٪ مشتریان یک شرکت که با رمزارز پرداخت می کنند، مشتریان جدید این شرکت هستند و مبلغ خرید آنها دو برابر کاربران کارت اعتباری است.

7.6 میلیارد مشتری بالقوه در این کره خاکی وجود دارد اما برای مشاغل کوچک ، موانع زیادی برای معامله با این مشتریان وجود دارد. در بسیاری از موارد ، هزینه های دسترسی به مشتریان در سراسر دنیا بسیار زیاد است. محاسبه هزینه های مبادله و نوسانات ارز که همواره در حال تغییر است برای بسیاری از شرکت های کوچک از عوامل مهمی است. تخمین زده می شود که هر ماه 300،000 کیف پول جدید بیت کوین دانلود می شود و انتظار می رود این تعداد افزایش یابد. با ارائه رمزارز به عنوان گزینه پرداخت ، درهای بیزینس شما به سمت جذب مشتری بازشده و دسترسی به مشتریان در خارج از کشور را امکان پذیر می کند. ارزهایی مانند بیت کوین ، داش و اتریوم و غیره، معاملات سریع را ارائه می دهند که با کمترین هزینه به راحتی به ارز داخلی هم تبدیل می شوند.

مالکیت فردی

کاربران می توانند پول خود را بدون معامله با یک مقام واسطه مانند بانک یا دولت کنترل کنند.

رشد ارزش واحد پولی

با پذیرش رمزارز از رقبای خود پیشی می گیرید

پیش بینی آینده رمزارز

مطابق پیش بینی های صورت گرفته صنعت فناوری نهادهای معتبر اروپایی و آمریکایی ،  تا سال ۲۰30- ۲۰25 بین ۶۵ درصد تراکنش های اقتصادی جهان مبتنی بر رمز ارزها خواهد بود. همانطور که میبینیم با گذر زمان، دنیا از فناوری هایی استقبال می کند که زندگی فردی و اجتماعی را آسان تر کرده و به آن سرعت ببخشد.برای مثال، هم اکنون شاهد کارایی پرداخت های آنلاین حتی برای جزئی ترین مخارج زندگی هستیم و می بینیم که تا چه اندازه راحت تر و سریع تر از روش های پیشین  نظیر پول نقد و انتقال از طریق بانک ها است. این مسئله به خوبی نشان دهنده این است که از رمزارزها نیز استقبال زیادی خواهد شد.

اوضاع رمزارز در ایران

آمار دقیقی از حجم بازار رمزارز در ایران وجود ندارد، ولی بر اساس شواهد تخمین زده می‌شود که حجم مبادلات رمزارزها، روزانه معادل ۴۰ میلیون دلار یا ۱۰۰۰ میلیارد تومان می باشد. و این مقدار روز به روز با افزایش آگاهی در حال افزایش است.

مطایق آمار، ۵/ ۲میلیون حساب کاربری در صرافی‌های دیجیتال وجود دارد که می‌توان گفت  این حساب ها متعلق به ۱۰ الی ۱۲ میلیون نفر ایرانی می باشد.

کشورهای برتر در استفاده از رمزارز

  1. آمریکا (27 میلیون)
  2. نیجریه (13 میلیون)
  3. ویتنام (5.9 میلیون)
  4. انگلستان (3.3 میلیون)
  5. ترکیه (2.4 میلیون)

اطلاعات جمعیتی صاحبان

79٪ مرد ، 21٪ زن

74% از عمده صاحبان رمزارزها بین گروه سنی 44-25 سال و 19% آنها بین سنین 55-44 سال می باشد.

نگاهی به برخی آمارهای جالب رمزارز در جهان

سرمایه بیت کوین در 21 فوریه 2021 1072.21 میلیارد دلار بوده است.

بازار جهانی بلاکچین تا سال 2023 به 23.3 میلیارد دلار می رسد.

بیشترین تعداد معاملات روزانه جهانی بیت کوین در سه ماهه اول سال 2021 ، 367،536 مورد است.

بین سالهای 2012 و 2020 ، بیت کوین 193،639.36٪ سود کسب کرده است.

مقدار بازار رمزارزها تا سال 2026 به 1087.7 میلیون دلار می رسد.

شاخص کاربری برای سال 2021 اطمینان 97 درصدی را در استفاده از رمزارزها نشان می دهد.

ترکیه کشوری است که بیشترین میزان پذیرش ارز رمزپایه (20٪) را دارد.

در سال 2021 ، نرخ مالکیت رمزنگاری جهانی را با 200 میلیون کاربر رمزارز در سراسر جهان به طور متوسط 2.8 درصد تخمین زده و بیش از 18000 شرکت در دنیا در حال حاضر پرداخت از طریق ارز رمزنگاری شده را قبول می کنند.

 

منابع:

Bulao, Jacquelyn. “43+ Cryptocurrency Statistics You Need To Know In 2021.” TechJury, 20 May 2021, techjury.net/blog/cryptocurrency-statistics/#gref.

“Should Your Business Accept Cryptocurrency?” Palladium, palladiumdigital.co.uk/insights/should-your-business-accept-cryptocurrency.

“The Business Benefits of Cryptocurrency.” The Global Treasurer, 8 Aug. 2018, www.theglobaltreasurer.com/2018/08/08/the-business-benefits-of-cryptocurrency/.

 

 

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

• اینستاگرام• آپارات • لینکدین • تلگرام • توییتر • فیسبوک • یوتیوب

2021-08-01/14:00

منو اصلی