iran oman banner

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول ۲۰۲۱

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

تجارت جهانی در فصل نخست سال ۲۰۲۱ جهش پیدا کرده و نسبت به فصل مشابه سال قبل و نسبت به فصل قبل به ترتیب با افزایش ۱۰ درصدی و ۴ درصدی همراه بوده است. به گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، محرک اصلی رشد تجارت، صادرات اقتصادهای شرق آسیا است و در سایر مناطق در حال توسعه، تجارت با سرعت کمتری در حال بهبود است. تجارت کالاها از سطح قبل از دوران همه‌گیری فراتر رفته و تجارت در بخش‌های مربوط به کووید ۱۹ قوی است. این در حالی است که تجارت خدمات همچنان عقب است. پیش بینی می‌شود تجارت جهانی در فصل دوم ۲۰۲۱ مجددا رشد کند.همچنین انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ تجارت جهانی ۱۶ درصد افزایش یابد، این در حالی است که چشم انداز رشد همچنان نامشخص است.

 

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

 

روندها و پیش‌بینی‌های تجارت جهانی

درمیان اختلالات اقتصادی ناشی ازکووید-۱۹، نسبتاً تجارت جهانی، درسال ۲۰۲۰ روند خوبی داشت.علت اصلی مقاومت تجارت، فعالیت اقتصادهای شرق آسیا بود که موفقیت اولیه آنها درکاهش همه گیری این اجازه رابه آنها داد تا سریعتراحیا شوند و از تقاضای جهانی برای محصولات مرتبط با کووید-۱۹ درراستای بهبود تجارت خود استفاده کنند.

روندهای مثبت ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ در اوایل سال ۲۰۲۱ همچنان ادامه یافت و حتی قوی‌تر شد. در فصل نخست سال ۲۰۲۱ ارزش تجارت جهانی کالا‌ها و خدمات حدود ۴ درصد نسبت به فصل چهارم ۲۰۲۰ و حدود ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرد.

مهم‌تر از همه تجارت جهانی در فصل نخست ۲۰۲۱ با افزایش ۳ درصدی نسبت به فصل نخست ۲۰۱۹ بالا‌تر از سطح قبل از کرونا قرار گرفت. احیای تجارت در فصل نخست سال۲۰۲۱ همچنان تحت تاثیر عملکرد قوی صادرات اقتصادهای کشورهای شرق آسیا ادامه دارد.

در مدت مزبور ارزش تجارت کالاها بالاتر از سطح قبل از همه‌گیری بود، اما تجارت خدمات به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از حد متوسط است. طی فصل نخست سال ۲۰۲۱ تجارت جهانی محصولات مرتبط با کووید-۱۹ همچنان قوی و پابرجا بود.

انتظار می‌رود رشد تجارت در سال ۲۰۲۱ نیز همچنان ادامه یابد. رشد روند تجارت برای کشورهای آسیای شرقی و کشورهای توسعه یافته قوی‌تر باقی خواهند ماند. در حالی که هنوز برای بسیاری از کشورهای دیگر عقب است. پیش‌بینی می‌شود ارزش تجارت جهانی کالاها و خدمات فصل دوم ۲۰۲۱ به ۶.۶ هزار میلیارد دلار برسد که معادل افزایش سالانه ۳۱ درصدی نسبت به پایین‌ترین سطح سال ۲۰۲۰ و افزایش حدود ۳ درصدی نسبت به سطح قبل از همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

 

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

 

چشم انداز تجارت جهانی برای سال۲۰۲۱

چشم  انداز مثبت برای سال ۲۰۲۱ تا حد زیادی به کاهش محدودیت‌های همه گیری کووید-۱۹ بستگی دارد. با این وجود انتظار می‌رود بسته‌های محرک مالی به ویژه در کشورهای پیشرفته به طور جدی از بهبود تجارت جهانی در طول سال ۲۰۲۱ حمایت کنند. ارزش تجارت جهانی نیز به دلیل روندهای مثبت قیمت کالاها باید افزایش یابد. هنوز در مورد چگونگی شکل گیری الگوهای تجارت در این دوره عدم اطمینان وجود دارد. موارد زیر مهم‌ترین عواملی است که تجارت جهانی را طی سال ۲۰۲۱ مشخص می‌کند:

بهبود اقتصاد نابرابر

برخی از اقتصادهای قدرتمندتر و سریعتر از سایر کشورها احیا می‌شوند به ویژه انتظار می‌رود اقتصادهای چین و آمریکا عامل رشد جهانی طی سال ۲۰۲۱ باشند. این امر تاثیرات منفی در کشورهایی که تجارت آنها نسبتا با این دو کشور تلفیق شده است،خواهد گذاشت(به عنوان مثال کشورهای آسیای شرقی، کانادا و مکزیک). از طرف دیگر انتظار می رود کووید-۱۹ حداقل طی سال ۲۰۲۱ اقتصاد و تجارت بسیاری از کشورهای در حال توسعه را مختل کند.

انتقال عملیات تجاری به خارج از کشور

بیماری همه گیر کووید-۱۹ عدم اطمینان قابل توجهی را در عملکرد بسیاری از زنجیره‌های ارزش جهانی ایجاد کرده است و انگیزه‌هایی را برای کاهش تقسیم بندی و تغییر محل تولید به مبادی نزدیک به مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. ادامه و توسعه و اجرای توافق‌نامه‌های تجاری منطقه‌ای و تنش‌های تجاری مداوم بین اقتصادهای بزرگ نیز می‌تواند به تغییر الگوی تولید زنجیره‌های ارزش جهانی کمک کند. علاوه بر این مسئله کمبود کانتینر و افزایش هزینه حمل و نقل می‌تواند انگیزه بیشتری برای بازگرداندن تولید به محل اصلی باشد.

مداخلات دولت و سیاست‌های موثر بر تجارت بین‌الملل

انتظار می‌رود دولت‌ها از طیف گسترده‌ای از سیاست‌ها به عنوان بخشی از برنامه‌های بهبود خود پس از همه‌گیری استفاده کنند. با توجه به اختلافات مداوم دیپلماتیک در میان برخی از اقتصادهای بزرگ و مشکلات موجود در سیستم تجارت چند جانبه، این خطر وجود دارد که برخی از این سیاست‌ها باعث محدود شدن تجارت شود. علاوه براین تلاش برای دستیابی به روند بهبود اجتماعی و زیست محیطی پایدارتر می‌تواند بر الگوی مستقر در تجارت جهانی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال سیاست‌هایی که با هدف مقابله با انتشار کربن از طریق تعدیل قیمت برای واردات انجام ‌شود، تاثیرات خود را در جریانات تجارت بین‌الملل خواهد گذاشت.

بی‌ثباتی اقتصاد کلان همراه با سطح بالاتری از بدهی

استقراض مازاد دولت برای حفظ اقتصاد خود در طول بحران کووید-۱۹ می‌تواند منجر به بی‌ثباتی مالی شود.حتی بدون بروز بحران بدهی جهانی، افزایش بدهی و تعهدات مربوط به خدمات‌دهی می‌تواند منجر به بی ثباتی شود. هرگونه افزایش نرخ بهره موجب تشدید فشار هم بر وام گیرندگان هم در سطح ملی و هم در بخش خصوصی خواهد شد که به نوبه خود اثرات منفی بر جریانات تجارت بین‌المللی و سرمایه‌گذاری نیز خواهد گذاشت.این امر برای کشورهای در حال توسعه که فضای سیاست مالی محدودتری دارند، شدیدتر خواهد بود.

تغییرات پایدار در هزینه‌های مصرف کنندگان

رفتار مصرف‌کنندگان در طول بروز کووید-۱۹ تغییر اساسی کرده است. تقاضا در برخی از بخش‌ها (به عنوان مثال محصولات مراقبت از سلامت، خدمات دیجیتالی، ارتباطات و تجهیزات خانگی) افزایش یافته و در برخی بخش‌های دیگر کاهش یافته است (به عنوان مثال تجهیزات حمل ونقل، خدمات مسافرتی بین‌المللی و خدمات هتل و موارد مشابه) برخی از این تغییرات ممکن است پایدار باشند، حتی در این صورت بر تقاضای کالاها و خدمات خارجی تاثیر می‌گذارند.

روند تجارت برای اقتصادهای بزرگ در فصل نخست سال۲۰۲۱

روند واردات وصادرات برای برخی ازاقتصادهای عمده تجاری جهان،الگوهای بهبود درفصل نخست سال ۲۰۲۱را نشان می دهد. به استثنای چند مورد، تجارت در اقتصادهای بزرگ، از پاییزسال۲۰۲۰ رونق یافته است. با این حال، دلیل اصلی رشد بالا، پایین بودن سطح پایه تجارت برای سال ۲۰۲۰بوده وارقام تجارت در بسیاری از اقتصادهای بزرگ هنوز کمتر از میانگین سال ۲۰۱۹ است. شایان ذکر است روند بهبود قوی تجارت کالایی نسبت به خدمات در همه اقتصادهای بزرگ مشترک است.

کشورهای چین، هند و آفریقای جنوبی در مقایسه با سایر اقتصادهای بزرگ طی فصل نخست سال۲۰۲۱، نسبتاً بهتر ظاهر شده اند، به طور خاص صادرات چین، که نه تنها درمقایسه با میانگین سال ۲۰۲۰، بلکه درارتباط با سطح پیش ازهمه گیری کووید-۱۹ نیز افزایش چشمگیری داشته است .در مقابل، رقم صادرات روسیه، همچنان بسیار کمتر از میانگین سال ۲۰۱۹است.

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

 

روند تجارت منطقه‌ای در فصل نخست ۲۰۲۱

 

به طور کلی احیای تجارت برای کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای پیشرفته با شدت بیشتری ادامه دارد؛ در فصل نخست ۲۰۲۱ ارزش واردات کالا و صادرات کشورهای در حال توسعه در مقایسه با فصل نخست ۲۰۲۰ و همچنین فصل نخست ۲۰۱۹(حدود ۱۶ درصد افزایش) به طور قابل توجهی بالاتر است. با این حال میزان بهبود تجارت در کشورهای در حال توسعه بدون احتساب اقتصادهای شرق آسیا و زمانی که فقط صادرات در نظر گرفته می‌شود، بسیار کم‌رنگتر می‌شود. اهمیت اقتصادهای شرق آسیا در توضیح بهبود تجارت کشور‌های در حال توسعه حتی زمانی که تجارت بین کشور‌های در حال توسعه (تجارت جنوب-جنوب) مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت عدم در نظر گرفتن تجارت کشورهای در حال توسعه آسیای شرقی، تجارت جنوب-جنوب در فصل نخست ۲۰۲۱ اندکی نیز کاهش یافته است.

 

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

 

الگوهای تجارت در فصل نخست ۲۰۲۱ در مناطق جغرافیایی متنوع است. در حالی که واردات برای همه مناطق رشد داشته، بهبود صادرات تا حد زیادی محدود به اقتصادهای آسیای شرقی و اقیانوس آرام است. ارزش صادرات برای اقتصادهای در حال گذار خاورمیانه، آسیای جنوبی و آفریقا پایین‌تر از میانگین سال۲۰۱۹ باقی مانده است. اگرچه صادرات آمریکای جنوبی نسبت به فصل نخست ۲۰۲۱ افزایش یافته است، اما همچنان پایین‌تر از میانگین سال ماقبل(۲۰۱۹) است.

 

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

 

روند تجارت جهانی به تفکیک فعالیت‌ها در فصل نخست ۲۰۲۱

بهبود تجارت بیشتر بخش‌ها را دربر می‌گیرد. طی فصل نخست ۲۰۲۱ تجارت نه تنها در بخش‌های مربوط به کووید-۱۹ (به عنوان مثال داروسازی، تجهیزات ارتباطی و اداری) بلکه در بسیاری ار بخش‌های دیگر مانند مواد معدنی و مواد غذایی نیز افزایش یافت. در مقابل، بخش انرژی همچنان عقب مانده و تجارت بین‌المللی تجهیزات حمل و نقل بسیار کمتر از حد متوسط است.

 

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

جهش‌های تجارت جهانی در فصل اول 2021

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام  آپاراتلینکدینتلگرامتوییترفیسبوکیوتیوب

1400-03-10/15:49

منو اصلی