iran oman banner

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک، معامله ‌ای است که به صورت الکترونیکی از طریق اینترنت انجام می‌شود. درواقع در این نوع تجارت، خرید و فروش کالا یا خدمات، انتقال پول و اطلاعات از طریق اینترنت صورت می‌گیرد.

امروزه انواع تجارت‌های الکترونیکی پررونق هستند و انتظار می رود تا فروش اصناف از این طریق در طی این دهه تا 385 درصد افزایش یابد.

کسب و کار پررونق در دنیای تجارت الکترونیک به دانش از بازار، یک طرح تجاری جامع و تحقیقات دقیق درباره محصولات و مدل‌های تجاری نیاز دارد. بنابراین، برای درک بهتر و تأثیر آن، مشاغل باید ابتدا در مورد انواع مختلف تجارت الکترونیکی اطلاعات کسب کنند.

در این مقاله، ما در مورد 4 مدل رایج تجارت الکترونیکی، مزایا و نحوه انتخاب صحیح آنها صحبت خواهیم کرد.

 

B2B

تجارت الکترونیکی B2B شامل کلیه معاملات الکترونیکی کالا یا خدمات انجام شده میان شرکت ها است و اغلب خریدار مجدداً محصول را به مصرف کننده می فروشد. تولیدکنندگان و عمده فروشان تجارت سنتی معمولاً با این نوع تجارت الکترونیکی کار می‌کنند.

B2B از آن جهت حائز اهمیت است که هر شغل برای راه اندازی، فعالیت و رشد خود نیاز به خرید محصولات و دریافت خدمات از شغل دیگر دارد.

معاملات B2B معمولاً چرخه فروش طولانی‌تری دارند، اما در عوض میزان سفارش و تراکنش مالی بسیار گسترده‌تری نیز دارند.

امروزه، نوآوران B2B سایت الکترونیکی و بازاریابی‌های اینترنتی را جایگزین روش‌های سنتی گذشته کرده تا جایگاه ویژه ای در بازار پیدا نمایند.

 

B2C

مدل B2C رایج ترین مدل تجاری است. مشاغل گروه  B2C محصولات و خدمات خود را به طور مستقیم به کاربر نهایی(مصرف کننده) عرضه می‌کنند.

هر آنچه که به عنوان مصرف کننده در یک فروشگاه آنلاین خریداری می‌کنید مانند لباس، لوازم خانگی، وسایل سرگرمی و غیره به عنوان بخشی از معامله B2C انجام می‌شود.

روند تصمیم‌گیری برای خرید B2C بسیار سریع‌تر از خرید  B2Bاست، خصوصاً برای محصولاتی که ارزش پایین‌تری دارند. به دلیل این چرخه فروش کوتاه‌تر، مشاغل B2C معمولاً بودجه کمتری را برای بازاریابی و فروش در نظر می‌گیرند، اما در کنار آن میزان درخواست و تراکنش مالی بسیار کمتری نیز خواهند‌‌ داشت.

نوآوران B2C از تکنولوژی مانند برنامه‌های تلفن همراه برای تبلیغات و بازاریابی و تسریع روند خرید مصرف کننده استفاده کرده‌اند. این نوع تجارت به دلیل ظهور فضای آنلاین امروزه بسیار توسعه یافته است و در حال حاضر فروشگاه‌ها و مراکز خرید مجازی زیادی وجود دارند که انواع کالاهای مصرفی مانند رایانه، نرم افزار، کتاب، کفش و غیره را به فروش می‌رسانند.

این نوع تجارت همچنین نسبت به تجارت سنتی، اطلاعات بیشتری از خدمات و محصولات در اختیار مشتری قرار داده و او را مجاب می‌نماید تا خرید ارزان‌تر و سریع‌تری را از طریق دنیای مجازی تجربه نماید.

 

C2C

تجارت الکترونیکی مصرف کننده به مصرف کننده (C2C) شامل کلیه معاملات الکترونیکی کالا یا خدمات انجام شده بین مصرف‌کنندگان است. به طور کلی، این معاملات از طریق شخص ثالثی انجام می شود که با فراهم کردن پلتفرم آنلاین مصرف کنندگان را جهت مبادله و خدمات با یکدیگر متصل می نماید. در این نوع تجارت فرد معمولا درآمد خود را از طریق دریافت حق عضویت و یا درصدی از هزینه فروش دریافت می‌نماید. مشاغل آنلاین مانند Craigslist و eBay پیشگام این مدل تجارت در ابتدای فعالیت اینترنت بودند.

 

C2B

مشاغل C2B به افراد اجازه می دهند تا کالاها و خدمات خود را به شرکت ها بفروشند. در این نوع تجارت، افراد خدمات یا محصولات خود را برای خرید در دسترس شرکت‌هایی قرار می دهند که دقیقاً به دنبال آنها هستند.

برتری رقابتی مدل تجارت الکترونیکی C2B در قیمت گذاری کالاها و خدمات است. این روش به مصرف‌کنندگان این قدرت را می‌دهد تا با ارائه قیمت، کسب و کارها را وادار به رقابت نماید.

نمونه‌ای از این تجارت، سایت‌هایی است که در آن طراحان چندین پیشنهاد برای لوگو شرکت ارائه می‌دهند و فقط یکی از آنها انتخاب و خریداری می‌شود.

 

 

Sources:

 DeMatas, Darren, and Jamie Cordon. “10 Types of Ecommerce Business Models That Work In 2021.” Ecommerce CEO, 27 Oct. 2020, ecommerceceo.com/types-of-ecommerce-business-models/.

“The Different Types of Ecommerce Explained (2021).” BigCommerce, 26 June 2021, bigcommerce.com/articles/ecommerce/types-of-business-models/#selecting-your-ecommerce-business-model.

Victor, Robert. “What Are the Different Types of E-Commerce.” Hollingsworth, 14 June 2019, hollingsworthllc.com/different-types-of-e-commerce/.

 

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

• اینستاگرام• آپارات • لینکدین • تلگرام • توییتر • فیسبوک • یوتیوب

2021-07-06/15:25

منو اصلی