iran oman banner

اهمیت ویژه محتوا در نمایشگاه مجازی

ئینگ کهانگ، مدیر بازاریابی شعبه قاره آمریکا کمپانی Barco

پایگاه اینترنتی ایونت‌منیجر بلاگ، در گفتگویی با دو کارشناس رویدادگذاری و نمایشگاه‌های تجاری از اهمیت محتوا در رونق و اثرگذاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای مجازی می‌نویسد.

ئینگ کهانگ، مدیر بازاریابی شعبه قاره آمریکا کمپانی Barco و کریستینا اسپوزیتو، رئیس بازاریابی و ارتباطات در شرکت راهکارهای فنی Tundra هستند.

این دو کارشناس با تجربه حمایت و برنامه‌ریزی از رویدادهای تجاری مجازی، برخی از بهترین راهکارها را در گفتگو با ایونت منیجر بلاگ توضیح می‌دهند.

ارزش افزوده در محتوا

بارها و بارها این نکته تکرار شده‌است که در رویدادهای مجازی، محتوا گل سرسبد است. بسیاری از نمایشگاه‌گذاران به اشتباه تلاش می‌کنند که تجربه حضوری را بازنمایی کنند، در حالی که بهترین روش این است که بسترها و پلتفورم‌های خودشان را در قالب سرویس‌های استریم ویدئوی موفق مانند یوتیوب طراحی کنند.

نمایشگاه مجازی باید به عنوان بستری برای انتقال محتوای حامیان و غرفه‌داران عمل کند و محتوایی که ارائه می‌شود باید ارزش افزوده‌ای را در اختیار کاربر نهایی و بازدیدکننده قرار دهد.

کهانگ توضیح می‌دهد که در یکی از رویدادهای داخلی کمپانی، تیم او محتوای ویژه برای برطرف کردن نیازهای مشتریان همزمان با جهانگیری بیماری کرونا تهیه کردند. او می‌گوید: «ما بهترین تولیدکنندگان محتوا و ایده‌پردازان را به کار گرفتیم تا به شرکت‌کنندگان حاضر در رویداد، محتوای آموزشی ارزشمندی ارائه دهیم، چیزی که واقعاً نیاز داشتند.»

این مدل تولید محتوا چنان در رویداد مذکور موفق بود که شرکت تصمیم گرفت این عناصر مجازی را برای همه رویدادهای آینده نیز به کار گیرد، حتی در شرایطی که امکان برگزاری نمایشگاه‌های فیزیکی و حضور، مجدداً ایجاد شد.

اسپوزیتو هم معتقد است که برگزاری وبینارها در رویدادهای تجاری می‌تواند به ترویج نشان (Brand Awareness) و ایجاد احساس ارتباط شخصی‌تر کمک کند: «وقتی که دنبال تعامل با مخاطبان هستید، بهترین کاری که می‌توان کرد این است که یک چهره را در مقابل دوربین قرار بدهید و برای مخاطب توضیح دهید که دقیقاً چه چیزی باعث می‌شود نشان تجاری شما متمایز و ویژه باشد.»

تکنیک‌های بهبود تعامل میان غرفه‌داران و بازدیدکنندگان مجازی

بازیگونه‌سازی (Gamification)، جفت‌یابی (Matchmaking) و مربی‌گری (Mentorship) سه مفهومی هستند که این روزهای در ارتباط‌های مجازی برای جذب مخاطبان کاربرد زیادی پیدا کرده‌است. به اعتقاد کهانگ و اسپوزیتو این سه تکنیک می‌تواند در رویدادهای مجازی برای ایجاد ارتباط بهتر میان غرفه‌داران مجازی و بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار گیرد.

۱- بازیگونه‌سازی

کهانگ می‌گوید که استفاده از تکنیک بازیگونه‌سازی می‌تواند باعث شود تا کاربران به تعامل با غرفه‌داران تشویق شوند. وی در مثالی توضیح می‌دهد: «برای مثال بستر نمایشگاه می‌تواند سیستم امتیازدهی به کاربران، چه بازدیدکنندگان و چه غرفه‌داران ایجاد کند و مثلاً برای گذاشتن یک قرار گفتگو یا نشست با غرفه‌دار، به بازدیدکننده امتیاز بدهد.»

۲- جفت‌یابی هوشمند

کهانگ همچنین به امکان استفاده از هوش مصنوعی در جفت‌یابی رویدادهای مجازی اشاره می‌کند و می‌گوید: «یک بازدیدکننده مجازی نمی‌خواهد که به شکل بی‌هدف در اطراف پلتفورم بگردد. اگر بتوانیم قبل از اینکه وقت زیادی بگذرد به بازدیدکننده بگوییم که کدام غرفه‌های برای بازدید او مناسب‌تر است، کمک زیادی به او کرده‌ایم.»

این کارشناس رویدادهای تجاری معتقد است که هوش مصنوعی با تشخیص دقیق‌تر و بهتر، می‌تواند یک ابزار بسیار کارآمد برای برقراری تماس‌های ویدئویی و مذاکرات تجاری ویدئویی در بسترهای مجازی باشد. او می‌گوید: «استفاده از جفت‌یابی تصادفی در برقراری تماس‌های ویدئویی، می‌تواند تجربه بسیار منفی در بازدیدکننده به جا بگذارد، چرا که تماس‌های او یکی پس از دیگری به گفتگوهایی بی‌هدف و بی‌نتیجه در شرایطی مضحک ختم می‌شود. اما اگر امکان تحلیل دقیق داده‌های از طرف هوش مصنوعی و درک نیازهای بازدیدکننده مجازی و تطبیق آن با خدمات ارائه شده توسط غرفه‌داران مجازی باشد، آنگاه گفتگوها و تماس‌ها هم موفق‌تر و هدفمندتر می‌شوند.»

۳- مربی‌گری

اسپوزیتو به استفاده از تکنیک مربی‌گری در رویدادهای مجازی برای افزایش تعامل بازدیدکنندگان اشاره می‌کند و می‌گوید: «در رویدادهای مجازی این امکان وجود دارد که بعد از هر سخنرانی یا ارائه آن‌لاین، تعدادی از شرکت کنندگان را بر اساس داده‌ها برای راهنمایی بیشتر و استمرار ارتباط به یکی از سخنرانان مرتبط کرد تا بتوانند در فضایی مجزا از رویداد عمومی در گروه‌های آموزشی با یک مربی متخصص در حوزه مورد نظرشان گفتگو و تبادل نظر کنند.»

1399-12-14/13:35
دسته بندی ها

منو اصلی