iran oman banner

اقدامات لازم کسب و کارها جهت عبور از بحران/۱

اقدامات لازم جهت عبور از بحران/۱

وقوع بحران در فرآیند تمامی اقدامات امری عادی و اجتناب ناپذیر است اما برای عبور از این بحران ها بدون هیچ آسیبی نیاز به داشتن مهارت های فکری و عملی است که در این مقاله شما را با آنها آشنا می کنیم.

وفق دادن خود با بحران


نخستین اقدام برای عبور از بحران «وفق دادن خود با بحران» است.این مسئله ممکن است بحث برانگیز باشد، اما درصورت تمرکز صحیح بر موارد، نوآوری، استراتژی سازی و آزمایش، این بحران‌ها  نیز می توانند بسیار سودمند باشند. زیرا در این شرایط به راحتی می توانیم نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و برروی آنها کار کنیم. درواقع این مسئله مهم است که ما در مواجه با طوفان مشکلات، همچنان به مسیر خود با قدرت بیشتری ادامه دهیم و از موانع بگذریم.


این نکته بسیار سخت به نظر می رسد اما با مثالی موضوع را برایتان روشن تر می کنیم. کمپانی لِگو (Lego) در سال 2008 با سودی 63 درصدی تصمیم گرفت تا کار خود را در آسیا نیز گسترش داده و در کنار آن تمرکز بیشتری نیز بر اجرای فروش اروپا داشته باشد.

کمپانی دومینو (Domino) هم اعلام کرد که در حال تغییر در دستورالعمل خاص کاری خود، و سرمایه گذاری میلیون دلاری در تحقیقات و ایجاد یک کارزار بازاریابی برای افزایش بازدهی است. این تغییرات باعث دستیابی به موفقیت های عظیم گردید و به افزایش میزان فروش و سود کمک شایانی کرد.


کاری که هر دو این شرکت ها به خوبی انجام دادند این است که با شرایط و تغییرات سازگار شدند و درک کردند که تنها راه پایداری و پیشرفت، وفق دادن خود با این شرایط و تغییر دراستراتژی کاری است.

اطلاعات در مورد زمینه کاری


دومین مساله برای رسیدن به موفقیت در دل بحران این است که اطلاعات بیشتری در مورد زمینه کاری خود و همکارانتان در این صنعت کسب نمایید.


هرچه اطلاعات خودتان را افزایش دهید، فرصت ها و تهدیدات کاری خود و نحوه تعامل با آنها را بیشتر شناسایی کرده و می توانید راحت تر برای آینده خود برنامه ریزی نمایید. به همین خاطر، میزان مطالعات و تحصیلات شما در مورد زمینه کاری، بازاریابی و مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است.


این نکته را باید در نظر داشته باشید که در این شرایط بحرانی نه تنها شما بلکه تمامی همکارانتان در این صنعت تحت تاثیر این شوک قرار گرفته اند و این زمان مناسبی است که ببینید چگونه صنعت خود را با این مسئله وفق خواهد داد. در این باب، تحقیقات به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید این مشکلات و راه حل ها را شناسایی نمایید.


به علاوه، این را در نظر داشته باشید که حتما باید درمورد مشتریانتان و همکارانتان دراین صنعت اطلاعت کافی کسب کنید. اما در این باره علاوه بر تحقیق شما نیاز دارید تا چه از طریق ملاقات های فیزیکی و چه از طریق رویداد های مجازی همانند نمایشگاه مجازی، وبینار ها و رسانه های اجتماعی با آنها در تماس باشید.

این به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر کسب اطلاعات کلی، از چالش های پیش روی آنها و علت انتخاب شما آگاه شوید. این کار باعث می شود تا شما جایگاه مناسبی برای خود در بازار پیدا کرده و یک قدم از دیگر رقبا جلوتر باشید.

شناسایی نقاط قوت و ضعف


سومین نکته برای رسیدن به موفقیت در دل بحران این است که خود را در جایگاه مشتری قرار داده و از آن زاویه به نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود نگاه کنید.


خود را در جایگاه مشتری قرار دهید. آنها با چه مشکلی در این صنعت مواجه هستند؟ این بحران چه تاثیری در آنها و خریدشان خواهد داشت؟ چرا آنها از این محصول استفاده می کنند؟


این سوال ها کمک زیادی به درک بهتر شما از محصول می کنند. سپس شما می توانید پیشرفت های کوتاه مدت و بلند مدت را شناسایی کرده و یک برنامه عملی برای رسیدن به آنها ایجاد کنید. همچنین، به این فکر کنید که شرایط بعد از بحران چگونه خواهد بود تا پیشرفت هایتان متناسب با آن باشد.

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

• اینستاگرام• آپارات • لینکدین • تلگرام • توییتر • فیسبوک • یوتیوب

2021-07-28/13:25

منو اصلی