iran oman banner

افزایش حجم روابط تجاری ایران و تاجیکستان با رفع مشکلات بانکی

راهکارهای اهالی اقتصاد و سیاست برای گسترش روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان/ویدئو

همکاری ایران با تاجیکستان در بخش های صنعت٬کشاورزی و خدمات

سفیر ایران در تاجیکستان گفت: در حال حاضر حجم روابط تجاری ایران و تاجیکستان 300 میلیون دلار است که با رفع مشکلات بانکی و استفاده از پتانسیل های تراتزینی دو کشور این رقم می تواند بسیار قابل توجه تر شود.

به گزارش روابط عمومی نمایشگاه مجازی ایران محمد تقی صابری در همایش آنلاین روابط تجاری ایران و تاجیکستان اظهار کرد: تا کنون 14 کمیسیون مشترک تجاری میان دو کشور تشکیل شده است و شرکتهای ایرانی در دو پروژه تونل استقلال و پروژه برق آبی راهون در تاجیکستان مشارکت داشته اند.

وی افزود: ایران به مسیر ترانزیتی خلیج فارس و عمان دسترسی دارد و چابهار نیز از موقعیت های خاص ترانزیتی محسوب می شود که استفاده از این ظرفیت ها می تواند حجم روابط تجاری دو کشور را افزایش دهد.

صابری تصریح کرد: با توجه به پتانسیل های موجود؛ ایران می تواند در بخش کشاورزی، صنعت، خدمات از جمله ساخت مصالح ساختمانی با تاجیکستان همکاری داشته باشد.

افزایش  سطح روابط اقتصادی با تاسیس کارخانه های مشترک

سفیر تام الاختیار جمهوری تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: باید تقویت روابط تجاری میان دو کشور را امر ضروری در نظر گرفت.

زاهدی نظام الدین شمس الدین زاده در همایش آنلاین روابط تجاری ایران و تاجیکستان افزود: تجارت بین دو کشور ایران و تاجیکستان ۳۰۰ میلیون دلار است که در مقایسه با سالهای گذشته این رقم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵۰ شرکت ایرانی با شرکت های مشترک روابط تجاری دارند، خاطرنشان کرد: تاسیس کارخانه های مشترک به خدمت رسانی میان دو کشور و افزایش سطح روابط اقتصادی و تجاری میان ایران و تاجیکستان کمک می‌کند.

اهمیت راه اندازی بانک های ایرانی در تاجیکستان

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران گفت: گسترش روابط تجاری میان ایران و جمهوری تاجیکستان به دلیل مشابهت های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تاریخی بسیار حایز اهمیت است.

سیده فاطمه مقیمی در همایش آنلاین روابط تجاری ایران و تاجیکستان اظهار کرد:کشور تاجیکستان از از لحاظ کشاورزی، غذائی و دارویی بازار مناسبی برای شرکتهای ایرانی است و برای افزایش این همکاری ها باید بانکهای ایرانی در تاجیکستان راه اندازی شوند.

وی افزود: تاجیکستان دروازه ورود شرکت های ایرانی در زمینه تکنولوژی به سایر بازارهای می‌باشد که باید از این فرصت استفاده کرد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی تهران نیز آمادگی دارد تا در راستای برطرف کردن مشکلات موجود در روابط تجاری دو کشور گام های موثری بردارد.

معرفی محصولات ایرانی در نمایشگاه تاجیکستان

رئیس اتاق صنایع و بازرگانی تاجیکستان گفت: از فعالان بخش خصوصی ایران برای شرکت در بازارهای تاجیکستان و از سرمایه گذاران ایرانی برای تاسیس کارخانه های مشترک و شناسایی بازارهای مشترک میان  ایران و تاجیکستان دعوت به حضور در این بازار می کنیم.
جمشید جمعه خان زاده در همایش آنلاین فرصت های تجاری ایران و تاجیسکتان اظهار کرد: تاجیکستان برای محصولات ایرانی نمایشگاه می‌گذارد که این نمایشگاه در اکتبر برگزار خواهد شد و شرکت های ایرانی می توانند محصولات خود را در این نمایشگاه عرضه کنند.
وی افزود: شرکت های ایرانی از طریق اتاق بازرگانی تهران یا اتاق بازرگانی تاجیکستان می‌توانند به معرفی شرکت  و محصولات خود در این نمایشگاه بپردازند.
برای اطلاع از جزئیات برگذاری نخستین نمایشگاه مجازی ایران و عمان به نشانی زیر مراجعه فرمایید:

برای اطلاع از آخرین اخبار نخستین نمایشگاه مجازی ایران می‌توانید ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

• اینستاگرام• آپارات • لینکدین • تلگرام • توییتر • فیسبوک • یوتیوب

2021-07-27/14:12

منو اصلی